Seçime günler kala emekliye seyyanen zam hayali sona mı erdi? Yandaş kanalda iktidara uyarı: Yeniden değerlendirilsin

Yaklaşık 16 milyon emekli, Temmuz ayında memurlara verilen 8.777 liralık seyyanen zammın bir benzerinin kendilerine verilmesini istiyor. 31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala siyasi partiler de seçim kampanyalarında emeklilere öncelik veren vaatlerde bulunuyor.

Erdoğan, dün partisinin Kütahya mitinginde milyonlarca emeklinin beklediği seyyanen zamla ilgili şunları söyledi:
“En düşüğü 10 bin lira olan emekli maaşı ömrünü kendisinin ve ailesinin geçimi için harcamış vatandaşlarımız için yeterli mi? Elbette değil. Peki emekli maaşlarını arzu ettiğimiz düzeye nasıl yükselteceğiz? Devlet ve millet olarak daha fazla çalışacak, daha çok gelir elde edecek, ortaya çıkan kazançtan da emeklilerimize hak ettikleri parayı vereceğiz. Birileri çıkıyor emekli maaşlarına 10 bin lira, 7 bin lira seyyanen ekleyelim diyerek kendi akıllarınca emeklilerimizi tahrik ediyor. 16 milyon emeklimiz var. Emekli maaşlarına 7 bin lira eklemek demek, bütçeden yaklaşık 1,4 trilyon liralık 10 bin lira eklemek demek. 1,9 trilyon liralık bir kaynağı buraya aktarmak demektir. Mevcut maaşların tutarından söz etmiyorum. Sadece 7 bin lira ya da 10 bin lira olarak ifade edilen ek artışın maliyetini anlatıyorum. 2024 yılı boyunca ülkemizde tek çivi çakmasak, tüm yatırım bütçesini buraya aktarsak bile bu gideri karşılamaya yetmiyor. Aynı şekilde deprem harcamalarının tamamını bu iş için kullansak yine yeterli gelmiyor. Eğitime, sağlığa tek kuruş harcamadan her birinin tüm bütçesini buraya aktarsak ucu ucuna ya kurtarıyor ya kurtarmıyor. Askeriyle, polisiyle, eğitimcisiyle, sağlıkçısıyla velhasıl tüm işçisi ve memuruyla devletin çalışanlarının yarısından fazlasına maaşlarını vermesek o zaman belki bu ilave gideri karşılayabiliriz. Burada konuştuğumuz emeklilerimizin mevcut maaşlarının maliyeti değil, yapılması istenen ilave artışların tutarıdır.”

EMEKLİNİN SEYYANEN ZAM HAYALİ SUYA MI DÜŞTÜ?

Gazeteci Cem Küçük’ün porgramında konuşan TGRT Haber Ankara Haber Müdürü Ahmet Sözcan, yaklaşan seçimlerde emeklilerin rolünün arttığına dikkat çekerek önemli açıklamalar yaptı.

Sözcan, şunları söyledi:
* Yapılan zamlar yeterli değil. Vatandaşa, çalışana, emekliye yapılan zamlar yeterli değil. Ne kadar zam yapılırsa yapılsın enflasyon o zamları kısa süre içerisinde alıp götürüyor. Dolayısıyla alım gücü düşüyor. Burada yapılması gereken alım gücünün yükseltilmesi.

YENİDEN BİR DURUM DEĞERLENDİRMESİ YAPILMASINA İHTİYAÇ VAR

* Dolayısıyla vatandaşlarda yerel seçimlerde oy kullanırken özellikle emekliler yaşanan bu durumu mutlaka göz önünde bulunduracak. Dolayısıyla emeklerin ötelenmesi, dışlanması bence doğru değil. Yeniden bir durum değerlendirmesi yapılmasına ihtiyaç var.

* Zaten AK Parti içinde de yapılıyor. AK Parti’nin kendi yaptığı değerlendirmelerde de ‘Emeklilerle AK Parti arasında duygusal bir kopuş yaşandı’ değerlendirmesi var. Yani yüzde 30’luk bir kayıp olduğu söyleniyor seçmen nezdinde. Dolayısıyla bunların da ayrıntı olarak değerlendirilmesi ve ona göre adım atıması gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x