44617 Kişiyi Öldürdü!

CHP Bursa Milletvekili ve Halk Sağlığı Profesörü Dr. Kayıhan Pala, Türkiye’nin hava kirliliği ve havada kansere neden olan partikül miktarıyla ilgili bir sınır belirlememesinin halk sağlığı açısından tehlike oluşturduğunu ifade etti. Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) 2013 yılında partikül maddeyi (PM) kanserojen ilan ettiğini ve sağlığın korunması açısından havadaki PM2.5 düzeyi için sınır değer önerdiğini hatırlatan Pala, “Ülkemizde halen PM2.5 için ulusal sınır değer belirlenmemiştir” dedi. Konuya ilişkin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına verdiği soru önergesinin aradan 40 gün geçmesine karşın hâlâ cevaplanmadığını kaydeden Pala yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

RUTİN OLARAK ÖLÇÜLMÜYOR VE RAPORLANMIYOR”

“Hava kirliliği, sağlık açısından başta çocuklar, yaşlılar ve yoksullar olmak üzere herkesi etkileyen en önemli çevresel risklerden birini oluşturuyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hava kalitesinin ülkemiz genelinde izlenmesi amacıyla 81 ilde toplam 360 hava kalitesi ölçüm istasyonu kuruldu. Bu istasyonlardan 340 adedinde Partikül Madde (PM10), 305 adedinde Kükürt dioksit (SO2), 302 adedinde Azot oksitler (NOx), 206 adetinde Ozon (O3), 190 adedinde Karbonmonoksit (CO) ve 173 adedinde Partikül Madde (PM2.5) parametreleri ölçülüyor. Dioksin ve furan gibi sağlığı tehdit eden birçok hava kirleticisi ise maalesef rutin olarak ölçülmüyor ve raporlanmıyor.

“ÜLKEMİZDE PM2.5 İÇİN ULUSAL SINIR DEĞER BELİRLENMEMİŞTİR”

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 2013 yılında partikül maddeyi (PM) kanserojen ilan etmiş ve sağlığın korunması açısından havadaki PM2.5 düzeyi için sınır değer önermiştir. PM2.5 düzeyinin izlenmesi ve sağlığı etkileyecek düzeyde artış göstermemesi için önlem alınması halkın sağlığının korunması açısından bir zorunluluk olduğu halde, ülkemizde halen PM2.5 için ulusal sınır değer belirlenmemiştir. ‘Neden bugüne kadar PM2.5 için ulusal sınır değer belirlenilmesinden kaçınılıyor’ sorusu dahil toplam 17 soruyu Bakan Özhaseki’ye yönelttim. Hava kirliliğiyle baş edebilmek için atılması gereken ilk adım, hava kirleticilerinin bilimsel yöntemlerle ve süreklilik gösterecek biçimde ölçülmesi olmalı. Bakana yöneltmiş olduğum sorular tamamen bilimsel bir raporlamayla verilecek yanıtlar. Bakanlığın cevap vermemiş olması, hava kalitesinin izlenmesi ve önlem alınmasıyla ilgili işlerin gerektiği gibi yapılmadığına dair kaygılarımızı arttırıyor.

“44 BİN 617 KİŞİDE ERKEN ÖLÜM

Yapılan bir araştırmada, Türkiye’de 2018 yılında yüksek düzeyde PM2.5’e uzun süreli maruz kalmanın 44 bin 617 kişinin erken ölümüne neden olduğunu ortaya çıkardı. Bu nedenle DSÖ tarafından belirlenen PM2.5 sınır değerine uymak halkın sağlığı açısından yaşamsal.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x