Merkez Bankası 39 ton altın aldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), altın rezervini üçüncü çeyrekte 39.2 ton artırdı. Dünya Altın Konseyi’nin üçüncü çeyreğe ilişkin verilerine göre Çin Merkez Bankası üçüncü çeyrekte altın rezervini 78 ton artırarak en çok altın alan merkez bankası ünvanını aldı. Çin’i 56.6 ton ile Polonya takip ederken, TCMB de 39.2 tonluk altın alımıyla üçüncü sırada yer aldı. Kazakistan’ın merkez bankası 4.15 ton altın satarak 1 tonun üzerine altın satan tek merkez bankası oldu.

2023’TE 44 TON SATTI

Dünya Altın Konseyi’nin verilerine göre merkez bankalarının altın alımı 2023’te devam ederken, TCMB ise diğerlerinden olumsuz ayrıştı. 2023’ün Ocak-Ekim döneminde altın rezervini 200 tondan fazla artıran Çin Merkez Bankası ilk sırada yer alırken, 100 tondan fazla altın alan Polonya’nın merkez bankası da ikinci sıraya yerleşti. Aynı dönemde en çok altın satan merkez bankası ise TCMB oldu. TCMB, mart-mayıs dönemindeki yoğun altın satışlarının etkisiyle altın rezervini 2023’te 44 ton azalttı. 2023’te altın rezervinde somut düşüşlerin görüldüğü diğer ülkeler ise Kazakistan, Özbekistan ve Kamboçya oldu.

Dünyanın en büyük altın rezervine sahip ülkesi ise bir kez daha ABD oldu. ABD, 8.133 tonluk altın rezerviyle açık ara farkla ilk sırada yer aldı. İkinci sıradaki Almanya’nın 3.352, üçüncü sıradaki İtalya’nın ise 2.451 tonluk altın rezervi bulunuyor. Türkiye ise 478.97 tonluk rezerv ile dünyada 11’inci sırada yer alıyor. Bir diğer yandan, döviz rezervinde ise Türkiye 30’uncu sırada yer alıyor. Üçüncü çeyrek itibarıyla TCMB’nın 76.3 milyar dolarlık döviz rezervi bulunuyor.

MERKEZ BANKALARININ İLGİSİ SÜRECEK

Dünya Altın Konseyi, merkez bankalarının geçen yıl başlayan ve bu yıl devam eden altına ilgisinin 2024’te de sürdürmesini bekliyor. Konsey, merkez bankalarının 2022’de kırılan altın alım rekorunu bu yıl bir kez daha kırmasının olası olduğunu belirtti. Konsey’in 2024 yılına ilişkin raporunda, merkez bankalarının altın alımlarının son iki yıla kıyasla azalmasına rağmen sarı metale yönelik ilginin süreceği öngörüldü. Konsey’in hesaplamasına göre merkez bankalarının artan talebi, bu yılın en çok kazandıran yatırım araçlarından altının yüzde 10 değerlenmesini sağladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x